Sports

US Open: Order of Play

Order of Play for Day One at the US Open in New York with Brits Cam Norrie and Kyle Edmund in action.

(All times local, -5 hours from BST)

Arthur Ashe Stadium

From 12:00 pm: (1) Karolina Pliskova (Cze) v Anhelina Kalinina (Ukr), Kevin Anderson (Rsa) v (5) Alexander Zverev (Ger), (1) Novak Djokovic (Ser) v Damir Dzumhur (Bih), (4) Naomi Osaka (Jpn) v Misaki Doi (Jpn)

Louis Armstrong Stadium

From 11:00 pm: (17) Angelique Kerber (Ger) v Ajla Tomljanovic (Aus), (12) Denis Shapovalov (Can) v Sebastian Korda (USA), Cori Gauff (USA) v (31) Anastasija Sevastova (Lat), Steve Johnson (USA) v (16) John Isner (USA), Tatjana Maria (Ger) v (13) Alison Riske (USA)

Court 4: 11:00: Francesca Di Lorenzo (USA) v Aliaksandra Sasnovich (Blr), (32) Adrian Mannarino (Fra) v Lorenzo Sonego (Ita), (24) Magda Linette (Pol) v Maddison Inglis (Aus), Madison Brengle (USA) v Lesia Tsurenko (Ukr), Pedro Martinez Portero (Spa) v (28) Jan-Lennard Struff (Ger)

Court 5: 11:00: (9) Diego Sebastian Schwartzman (Arg) v Cameron Norrie (Gbr), Dominik Koepfer (Ger) v (19) Taylor Harry Fritz (USA), Kyle Edmund (Gbr) v Alexander Bublik (Kaz), Robin Montgomery (USA) v (23) Yulia Putintseva (Kaz), Marie Bouzkova (Cze) v Jessica Pegula (USA)

Court 6: 11:00: Stefano Travaglia (Ita) v Jordan Thompson (Aus), Peter Gojowczyk (Ger) v (24) Hubert Hurkacz (Pol), Kateryna Kozlova (Ukr) v Whitney Osuigwe (USA), Viktorija Golubic (Swi) v Vera Lapko (Blr), Irina Khromacheva (Rus) v Shelby Rogers (USA)

Court 7: 11:00: (12) Marketa Vondrousova (Cze) v Greet Minnen (Bel), Jasmine Paolini (Ita) v Caroline Garcia (Fra), Mohamed Safwat (Egy) v Gilles Simon (Fra), Marcos Giron (USA) v Marc Polmans (Aus), (32) Rebecca Peterson (Swe) v Kirsten Flipkens (Bel)

Court 8: 11:00: Alejandro Davidovich Fokina (Spa) v Dennis Novak (Aut), Paolo Lorenzi (Ita) v Brandon Nakashima (USA), Usue Maitane Arconada (USA) v Kaja Juvan (Slo), Astra Sharma (Aus) v (19) Dayana Yastremska (Ukr), Joao Sousa (Por) v Michael Mmoh (USA)

Court 9: 11:00: Juan Ignacio Londero (Arg) v Evgeny Donskoy (Rus), Caroline Dolehide (USA) v Anna-Lena Friedsam (Ger), Maxime Cressy (USA) v Jozef Kovalik (Svk), Federico Gaio (Ita) v Ricardas Berankis (Lit), (11) Elena Rybakina (Kaz) v Katarina Zavatska (Ukr)

Court 11: 11:00: Pablo Andujar (Spa) v (27) Borna Coric (Cro), Pablo Carreno-Busta (Spa) v Yasutaka Uchiyama (Jpn), Tereza Martincova (Cze) v (8) Petra Martic (Cro), Ulises Blanch (USA) v (13) Christian Garin (Chi), Anna Blinkova (Rus) v (28) Jennifer Brady (USA)

Court 12: 11:00: (18) Dusan Lajovic (Ser) v Egor Gerasimov (Blr), Jack Sock (USA) v Pablo Cuevas (Uru), Kateryna Bondarenko (Ukr) v Allie Kiick (USA), (26) Filip Krajinovic (Ser) v Mikael Ymer (Swe), Ann Li (USA) v Arantxa Rus (Ned)

Court 14: 11:00: Jason Jung (Tpe) v Federico Coria (Arg), Mitchell Krueger (USA) v Pedro Sousa (Por), Thai-Son Kwiatkowski (USA) v Soon Woo Kwon (Kor), Catherine Cartan Bellis (USA) v Tamara Korpatsch (Ger), Camila Giorgi (Ita) v Alison Van Uytvanck (Bel)

Court 15: 11:00: Varvara Gracheva (Rus) v Paula Badosa Gibert (Spa), Danka Kovinic (Mne) v Lizette Cabrera (Aus), Marta Kostyuk (Ukr) v Daria Kasatkina (Rus), Attila Balazs (Hun) v Mikhail Kukushkin (Kaz), Lloyd George Harris (Rsa) v Marco Cecchinato (Ita)

Court 17: 11:00: (30) Kristina Mladenovic (Fra) v Hailey Baptiste (USA), Irina-Camelia Begu (Rom) v (6) Petra Kvitova (Cze), (4) Stefanos Tsitsipas (Gre) v Albert Ramos-Vinolas (Spa), Danielle Collins (USA) v (14) Anett Kontaveit (Est), Reilly Opelka (USA) v (7) David Goffin (Bel)

Don’t forget to follow us on skysports.com/tennis, our Twitter account @skysportstennis & Sky Sports – on the go! Available to download now on – iPhone & iPad and Android

Source:

www.skysports.com

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Please disable your ad blocker

We know you are here for the stories. Not the ads. But we need the ads to keep the lights on. So please whitelist Buzzon.live.